Istotnym elementem każdego okrycia wierzchniego może okazać się kołnierz. To często właśnie od niego zależy odbiór całego stroju, a także efekt, jaki można strojem uzyskać. Trzeba bowiem zaznaczyć, że okazałe i postawne kołnierze mogą zrobić piorunujące wrażenie, a także dodać danej osobie elegancji. Z kolei mniejsze kołnierze, które właściwie nie rzucają się w oczy, są domeną prostoty i stylu klasycznego – płaszcze z mniejszymi kołnierzami również mogą stworzyć efekt elegancji, jednak w zupełnie innym rodzaju.
Okazuje się więc, że kołnierz może mieć decydujące znacznie podczas wyboru kroju płaszcza – to on bowiem dodaje całości niepowtarzalnego charakteru. Ostatnimi czasy bardzo modne są kołnierze, które przechodzą w kaptury – szczególnie w modzie damskiej. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, szczególnie dlatego, że kaptur nie chroni jedynie przed zimnymi podmuchami wiatru, ale także przed opadami deszczu lub śniegu.
Kołnierz może pełnić funkcję praktyczną oraz estetyczną. Praktyczny kołnierz ma za zadaniem przede wszystkim zapewnić ochronę przed niesfornym wiatrem, który może znacznie ochłodzić ludzki organizm. Taki kołnierz ma raczej prosty krój – kiedy nie jest potrzebny łagodnie spoczywa na ramionach, natomiast w razie potrzeby można go postawić. Takie kołnierze mogą być szerokie bądź wąskie – wszystko zależy od fasonu całego płaszcza. Estetyczne kołnierze z kolei mają za zadanie po prostu oryginalnie wyglądać. Tutaj nie liczy się ochrona przed chłodem (choć oczywiście kołnierz sam w sobie stanowi ochronę przed wiatrem), ale przede wszystkim efektowny wygląd. Takie kołnierze mogą być uszyte z falbanek, mogą mieć nieregularne kształty (np. fal lub zygzaków), mogą również inspirować kolorami (czasem zupełnie odmiennymi od pozostałych elementów płaszcza). Ważna jest więc nie wygoda i komfort, ale modny i designerski wygląd.
Jeśli mowa o kołnierzach to trzeba zauważyć, że większe pole manewru maja projektanci zajmujący się tworzenie płaszczy zimowych. Dzieje się tak dlatego, że płaszcze zimowe są uszyte z grubszego materiału, można więc „pokombinować” z różnego typu marszczeniami i oryginalnymi ściegami.